ZESPÓŁ DZIEWCZYNY (fot. str. zespołu, Oiko Petersen)
Gatunek: Pop, Swing, Jazz
Miasto: Warszawa
Strona: zespol-dziewczyny.muzzo.pl

Robiące furorę w programie ”X Factor” Anna Karamon i Aleksandra Nowak to tylko część (i to mniejsza!) formacji działającej pod nazwą Zespół Dziewczyny. Choć w telewizyjnym show panie radzą siebie znakomicie, warto poznać autorską twórczość ich grupy.

Dziewczyny wystartowały jako duet w 2008 roku. Dość szybko jednak do Ani i Oli dołączył gitarzysta Krzysztof Łochowicz. I choć trio, pod szyldem Dziewczyny, zdobyło uznanie i liczne nagrody, to chęć rozwijania się i poszerzania muzycznych granic zaowocowała zaproszeniem do składu dodatkowych muzyków. W zespole pojawili się kolejni panowie: Maciej Matysiak (kontrabas), Artur Lipiński (bębny) i Bogusz Wekka (instrumenty perkusyjne, przeszkadzajki). Od tego momentu (2009 rok) nazwa formacji, która stała się sekstetem, brzmi: Zespół Dziewczyny.

Powiedzieć, że Ania i Ola są jedynie założycielkami i twarzami projektu jednak nie można. Śpiewające dziewczyny twardo stoją na czele zespołu. Debiutancka płyta, „Dziewczyny z sąsiedztwa”, która ukazała się przed rokiem, zawiera 11 autorskich utworów, mówiących o kobietach, ich problemach, uczuciach i pragnieniach. Skierowana jest też przede wszystkim do przedstawicielek płci pięknej. Zresztą wokalistki o swojej muzyce, która jest mieszanką akustycznego bluesa, rock’n’rolla, jazzu i swingu, mówią żartobliwie: „baba-riba jazz”.

Płyta nie wywindowała grupy na szczyty list przebojów, ale biorąc pod uwagę wyrafinowaną, choć lekką, muzyczną stylistykę i dość poważne teksty, nie miała na to szans. Pozwoliła jej jednak zyskać spore uznanie krytyków i wielu świadomych fanów.

W programie ”X Factor” Ola i Ania trafiły do domu jurorskiego Mai Sablewskiej. Miejmy nadzieje, że była menedżerka Dody i Mariny Łuczenko pomoże zaistnieć dziewczynom z ich własną muzyką i pomysłami, a nie namówi do przejścia na ”łatwiejszy do sprzedania” repertuar.

11 kwietnia 2011, Jeden komentarz

Komentarze

Jeden komentarz do tego wpisu.

  1. marcin on 27 maja, 3:51

    świetny zespół, strasznie niedoceniony

Dodaj komentarz