MELA KOTELUK (fot. H. Karapuda / oficjalna str. wyk.)
Gatunek: Pop
Miasto: Warszawa
Strona: mela-koteluk.muzzo.pl

Mimo iż ambitny pop nie króluje na masowych imprezach rozrywkowych ani w popularnych radiach i nie ma w Polsce zbyt licznego grona odbiorców, co rusz pojawia się jakiś młody artysta, który nie boi się go wykonywać. Kolejną odważną jest Mela Koteluk – debiutująca właśnie singlem ”Spadochron”.

Pochodząca z Sulechowa wokalistka i autorka tekstów doświadczenie zdobywała śpiewając m.in. w chórkach Gaby Kulki. Nie dziwi zatem, że jej kompozycje przesiąknięte są podobnym klimatem, z charakterystyczną, bajkową narracją i łagodnym dreampopowym brzmieniem.

Artystka zapytana dla kogo pisze i nagrywa swoje utwory odpowiada:

– Piosenki adresowane są do słuchaczy o podobnej wrażliwości i sposobie widzenia świata. Nie mają ambicji misyjnych, nie są po to, by szokować. Powstawały z bieżących przeżyć, w sposób naturalny i pozbawiony kalkulacji. To, czego ja osobiście szukam w muzyce, to identyfikacja, która przynosi swego rodzaju ulgę i pewność, że nie jest się samemu w pewnych kwestiach. To piosenki dla osób szukających podobnie.

Swoją debiutancką płytę Mela zapowiada na jesień 2011 roku. Na razie ukazał się pilotujący ją singel zatytułowany ”Spadochron”.

– „Spadochron” na pewno ukazuje moją skłonność do wypowiedzi w rodzimym języku – lubię pisać i komunikować się po polsku, choć zdarza mi się również popełniać anglojęzyczne treści. To piosenka, która wiele mówi o płycie. Jest jednak tylko fragmentem całości, która momentami będzie miała ascetyczny i intymny charakter, z zawężonym instrumentarium – zdradza artystka.

Wygląda więc, że piosenkarka nie zamierza pójść na kompromisy i schlebiać masowym gustom, a przygotowuje wyrafinowany muzycznie album.

Czy wystarczy jej samozaparcia by oprzeć się sugestiom rynku (wydawcom, stacjom radiowym, itp.) i wyląduje w kategorii „autorski pop” czy porwie ją nurt piosenek łatwych, lekkich i przyjemnych, ale bez treści, dowiemy się pewno wraz z premierą płyty. Póki co, trzymajmy kciuki za Spadochron!

Spadochron by Mela Koteluk
In the meantime by Mela Koteluk

30 maja 2011, Jeden komentarz

Komentarze

Jeden komentarz do tego wpisu.

  1. Tato on 7 czerwca, 9:50

    Świetny numer, brzmi tak prawdziwie… Szykuje się wyrafinowany materiał:) powodzenia!

Dodaj komentarz