TUNE (fot. oficjalna str. zespołu)
Gatunek: Art Rock
Miasto: Łódź
Strona: tune.muzzo.pl

Na profil formacji Tune zajrzałem przeczytawszy iż przychylnym okiem powinni spojrzeć na nią fani Pink Floyd, The Mars Volta czy King Crimson. Spojrzałem. Choć okazało się, że muzyka wspomnianych tuzów rocka to jedynie inspiracja dla łódzkiego kwintetu, absolutnie nie żałuję!

Zestawienie Tune obok tak znamienitych gwiazd jest – co jasne – nobilitujące, ale tylko lekko naprowadza na charakter muzyki grupy. Owszem, twórczość Łodzian pełna jest pięknych melodii i rozbudowanych aranżacyjnie kompozycji, ale jest i mocno specyficzna.

Charakterystyczne brzmienie zespołu nie wynika tylko z użycia akordeonu, ale całej palety różnych elementów, jak: klawiszowe, melodyjne motywy czy wokale, które raz brzmią śpiewnie, czasem przeradzają się w szept, a innym razem przypominają krzyki wyjęte ze starych filmów grozy czy recytacje nawiedzonego, ulicznego mówcy.

Dokonując dużego uproszczenia, muzyce grupy można przylepić łatkę art rock, choć mroczne, gitarowe odjazdy prowadzą ją: to w stronę psychodelii, to post rockowego hałasu.

Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy Adama Hajzera (gitary) i Leszka Swobody (bas, wokal), którzy do składu zaprosili Janusza Kowalskiego (akordeon, instrumenty klawiszowe), Wiktora Pogodę (perkusja) i Kubę Krupskiego (wokal).

Przez dwa lata formacja opracowywała materiał, a w 2010 roku rozpoczęła pracę nad debiutancką płytą. Nagrania niedawno dobiegły końca, album zatytułowany „Lucid Moments” będzie miał swoją premierę 10 czerwca.

Choć poznałem jedynie jego obszerny fragment, polecam bez ogródek (zwłaszcza, że jest to album koncepcyjny) nie tylko fanom wspomnianej trójki wykonawców czy miłośnikom rocka progresywnego i pokrewnych mu gatunków, ale wszystkim lubiącym dobrą, niebanalną muzykę.

Dependent by TUNEband
Confused by TUNEband

8 czerwca 2011, Brak komentarzy

Komentarze

Brak komentarzy do tego wpisu.

Dodaj komentarz