ShaleyesH (fot. oficjalna str. zespołu)
Gatunek: Grunge, Hard Rock
Miasto: Mikołów/Myszków
Strona: shaleyesh.muzzo.pl

Choć zdobył popularność jako solista zespołu Piotra Rubika wśród swoich idoli wymienia Tool, King Crimson, Alice In Chains, Panterę i Fantômasa. Nie dziwi więc, że jego kapela gra ciężką odmianę rocka, a on sam śpiewa używając megafonu. Michał Gasz wraz z kolegami zadebiutował właśnie pod szyldem ShaleyesH.

Przyznaję, o zespole Michała usłyszałem całkiem niedawno, przy okazji konkursu ”Zagraj na Rock For People 2011!”, którego ShaleyesH został laureatem. Z twórczością grupy zacząłem zapoznawać się trochę na opak – najpierw wysłuchałem koncertu, a dopiero później materiału nagranego w studiu. Jednak po show, które zobaczyłem (krótką relację i kilka zdjęć znajdziecie tutaj), trudno było nie sięgnąć po płytę.

Album ”O! ShaleyesH” zawiera muzykę łączącą w sobie elementy charakterystyczne dla takich gatunków jak grunge, hard rock, rock progresywny, a nawet thrash czy heavy metal. Na muzyce się jednak nie kończy, bo niezwykle ważne w wypadku ShaleyesH pozostają, wyśpiewane, bądź wykrzyczane na kilka różnych sposobów i w dwóch językach, teksty.

W jednym z wywiadów Michał przyznał: ”Nigdy nie ukrywałem, że wychowałem się w otoczeniu ciężkich brzmień reprezentujących mądrość w sferze muzycznej oraz tekstowej. Interesowałem się projektami, które sieją dojrzałe przekonania i przelewają to wszystko na swoją twórczość. Trzymam się jak najdalej kiczu, przerostu formy nad treścią oraz prymitywnych sztuczek. Wszyscy z ShaleyesH wyznają tę prawdę”.

Słowa wokalisty potwierdza nie tylko w muzyka czy teksty, ale także sposób bycia członków zespołu. Miałem przyjemność spotkać się z nimi i porozmawiać przy piwie o wspólnych muzycznych fascynacjach. Zaświadczam Wam – nie są to wystylizowani na rock’n’rollowców gogusie czy wykreowani przez marketingowców pseudo metalowcy, słuchający ciężkich brzmień od tygodnia. Już sam fakt, że zespół wydał album własnym sumptem i nie oblepił go naklejkami w stylu ”Kapela wokalisty Rubika!” świadczy o braku kompromisów.

Do sprawdzania płyt kompozytora psalmów i oratoriów, w poszukiwaniu głosu Michała specjalnie nie namawiam, za to debiut ShaleyesH szczerze polecam!

12 lipca 2011, Brak komentarzy

Komentarze

Brak komentarzy do tego wpisu.

Dodaj komentarz