MANO (fot. oficjalna str. zespołu)
Gatunek: Jazz, World Music
Miasto: Kraków
Strona: mano.muzzo.pl

Pamiętacie grupę Siedem, która 1999 w roku wygrała konkurs „Debiuty” na festiwalu w Opolu i wylansowała piosenkę „O smokach”? Nawet jeśli w pierwszej chwili tej nazwy i tytułu nie kojarzycie to z pewnością po kilku nutach utworu zorientujecie się o kim mowa. Choć, po prawdzie, to mowa będzie o kimś innym.

Po wydaniu dwóch albumów z formacją Siedem, jej wokalistka, Magdalena Piwowarczyk, założyła w 2006 roku w Krakowie nowy projekt. W jego skład weszli: Jacek Bielecki – bas, wiolonczela; Maciek Salus – gitara oraz perkusista Bartek Rojek. Kwartet przyjął nazwę Mano (proszę nie mylić z Mono) i właśnie sposobi się do debiutu. Płyta zatytułowana „Kamienie” ma ukazać się w drugiej połowie września.

Utwory muzyczne Mano różnią się od piosenek firmowanych szyldem Siedem. Numery dostępne na profilu kwartetu zwiastują album będący mieszanką jazzu, muzyki poetyckiej i stylistyki określanej jako world music. Cechują je: szczerość, subtelność i elegancja. A choć muzycy operują oszczędnymi środkami, pojawiają się też wirtuozerskie ozdobniki.

Czy Mano powtórzy sukces Siedem? Nie podejmuje się wyrokować. Po pierwsze, nie znam całości. Po drugie, choć muzyka krakowskiego kwartetu skierowana jest do bardziej wyrobionej publiczności niż propozycje pierwszego zespołu Magdy (jest zdecydowanie mniej mainstreamowa), to wcale nie znaczy, że nie może spodobać się szerokiej publiczności. Zwłaszcza kawałki wykonywane po polsku mają spory komercyjny potencjał. Po trzecie, nie o to chodzi by się ścigać z przeszłością – sama zainteresowana o płycie mówi tak: „Chyba całe życie czekałam na te piosenki, na taki skład i rozwinięcie pomysłów, które chodziły za mną kilkanaście lat. I żeby czuć się tak jak teraz”.

22 czerwca 2012, Brak komentarzy

Komentarze

Brak komentarzy do tego wpisu.

Dodaj komentarz