WITHOUT PERCENT (fot. archiwum zespołu)
Gatunek: Fusion, Jazz, Rock
Miasto: Kraków
Strona: withoutpercent.muzzo.pl

– Od jakiegoś czasu miałem sporo pomysłów na groove’owe granie i chciałem zrobić projekt, który nie będzie uzależniony od wokalisty. Bartka (Latusa – przyp. OM) spotkałem przypadkiem w jakimś barze w Krakowie, znałem go ze słyszenia, wiedziałem, że jest świetnym gitarzystą, i tak od słowa do słowa zaproponowałem mu wspólny zespół – mówił mi pomysłodawca Without Percent, Leszek Żygłowicz. Choć zabrzmiało, jakby chodziło o szukanie partnera na jam session, to ponowie do działania przystąpili na poważnie i z pełnym zaangażowaniem. W dodatku do studia zaprosili sporo uznanych gości. Efekt, w postaci długogrającego albumu, który ujrzał światło dzienne w lutym br., okazał się znakomity.

Nad kompozycjami duet pracował od 2010 roku. W ciągu dwóch lat udało się stworzyć 17 utworów. Na krążek trafiło osiem z nich, w tym jeden jako remiks autorstwa Clean-Tone Factory. A w ich powstaniu udział mieli także m.in.: Tomek Łosowski, Bartek Pawlus, Daniel Mazurkiewicz i Krzysztof Pająk.

Nie jest łatwo utrzymać uwagę słuchacza instrumentalnymi kompozycjami, brak warstwy tekstowej wymusza stosowanie w tym celu rożnych zabiegów. Opracowane w stylistyce fusion utwory W% skrzą się pomysłami, niektóre charakteryzuje skomplikowana struktura, inne free-jazzowa wolność, a jeszcze inne funkujący rytm. Dobra selekcja i dobór powodują, że całość nie przytłacza i nie nudzi; zespół zadbał by było miejsce: i na kontemplację, i na oddech.

„Obecność zaproszonych muzyków sprawia, że materiał brzmi wielowymiarowo; każdy z nich prezentuje inny styl i tworzy nową jakość w różnych utworach. Dzięki temu płyta jest bardziej zróżnicowana i energetyczna” – napisał w materiałach promocyjnych zespół i niewiele przesadził. Polecam!

17 marca 2013, Brak komentarzy

Komentarze

Brak komentarzy do tego wpisu.

Dodaj komentarz