ADAM BAŁDYCH (fot. Bartosz Maz)
Gatunek: Jazz
Miasto: Nowy Jork
Strona: adambaldych.muzzo.pl

Wiem, że osiągnięcia Adama Bałdycha sytuują go daleko poza tematyką niniejszego bloga. Nie dość, że skrzypek, kompozytor i producent muzyczny jest laureatem praktycznie wszystkich ważniejszych konkursów jazzowych w Polsce, to przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej. Nie jest więc Adam w żadnym razie nową twarzą na rynku; fanom gatunku przedstawiać go nie trzeba, ale wszystkich pozostały do zainteresowania się twórczością artysty zachęcam.

Jest dobra okazja, bo muzyk zamieścił właśnie na swoim profilu atrakcyjne, niepublikowane wcześniej materiały filmowe z koncertu Adam Bałdych Quartet, który odbył się 30 stycznia 2013 br. w Chełmie, w miejscowym Domu Kultury. Kwartet wystąpił w składzie: Adam Bałdych – skrzypce, Paweł Tomaszewski – fortepian, Michał Barański – kontrabas i Paweł Dobrowolski – perkusja.

Utwór “Village Underground”, który obrazuje wideo, to jedna z kompozycji z ostatniej płyty Adama ”Imaginary Room”. Album ukazał się w czerwcu 2012 roku nakładem niemieckiej wytwórni ACT Music (próbkę znajdziecie na profilu skrzypka).

”Imaginary Room” to jednak tylko skromny wycinek twórczości mieszkającego obecnie w Nowym Jorku Polaka. Artysta ma na koncie udział w wielu projektach związanych z różnymi muzycznymi stylami – od akustycznych po rockowo-jazzowe. Współpracował z całą plejadą wybitnych wykonawców takich, jak: Urszula Dudziak, Monty Waters, Grażyna Auguścik, Paulinho Garcia, Didier Labbe Quartet, NDR Big Band, Rene Van Helsdingen, Mika Urbaniak, Jarosław Śmietana, Luluk Purwanto, Leszek Możdżer, L.U.C, Jim Beard, Piotr Żaczek czy Ania Szarmach.

Jeżeli koncertowe oblicze Adama Bałdycha z jakiś względów was nie przekonuje, nie miejcie obiekcji by sięgnąć po inne produkcje z bogatej i różnorodnej oferty kompozytora, który sam o swoich inspiracjach mówi: „Rachmaninow i Radiohead, Miles Davis i Jimi Hendrix”.

26 kwietnia 2013, Brak komentarzy

Komentarze

Brak komentarzy do tego wpisu.

Dodaj komentarz