FISMOLL (fot. oficjalna str. wykonawcy)
Gatunek: Singer/songwriter
Miasto: Poznań
Strona: fismoll.muzzo.pl

O talencie tego nastoletniego chłopaka z uznaniem, a nawet zachwytem wypowiadały się takie postaci jak, Katarzyna Nosowska, Marek Niedźwiecki czy Artur Orzech. Wcale im się nie dziwię!

Fismoll (ma skandynawskie korzenie) to uczeń słynnej mistrzowskiej Szkoły Talentów w Poznaniu. Jego pseudonim pochodzi jeszcze z dzieciństwa. Jako 7-latek często nucił sobie coś pod nosem. Jego ojciec, skrzypek ze znakomitym słuchem, zauważył, że syn zawsze śpiewał w tonacji fis-moll. Gdy muzyk dorósł, dobre skojarzenia zaowocowały szyldem Fismoll, który jest dla niego symbolem najczystszej, najbardziej naturalnej muzyki, a taką właśnie stara się tworzyć. Od razu zaznaczę – z powodzeniem.

19-letni dziś artysta wydał właśnie swoją pierwszą długogrająca płytę. Album zatytułowany „At Glade” został nagrany w warszawskim studiu Sound Tropez, pod okiem producenta Roberta Amiriana. Masteringiem zajęła się Mandy Parnell, znana ze współpracy z takimi artystami, jak Bjork, Sigur Ros, Depeche Mode, Roisin Murphy, PJ Harvey czy Nick Cave.

To nie jedyne duże nazwiska i szyldy, które wokół młodego muzyka się pojawiają. Fismolla często porównuje się do takich wykonawców, jak Bon Iver, Olafur Arnalds czy wspomniana już grupa Sigur Ros. I temu także się nie dziwię.

Muzyka, która znalazła się na „At Glade” to nie jest miałki indie pop z list przebojów, ani podążające za modą alternatywno-folkowe, akustyczne granie. Choć sytuuje się gdzieś na styku takich stylistyk, jest jednak osobna, bardzo autorska. Charakteryzuje się niebywałą wręcz delikatnością i niezwykłym urokiem. Album na pewno wymaga skupienia i wielokrotnego przesłuchania, ale za każdym razem cieszy z odkrywania nowych elementów i intryguje. W dodatku całość jest niezwykle dojrzała, zwłaszcza, jak na wiek twórcy. Tutaj się dziwię.

Ps. Albumu Fismolla, w całości, możecie posłuchać tu.

18 czerwca 2013, Brak komentarzy

Komentarze

Brak komentarzy do tego wpisu.

Dodaj komentarz